Kiedy kosić trawnik?

Koszenie przydomowego trawnika to z pozoru bardzo łatwa czynność. Jednak nie każdy wie jaka pora dnia jest najlepsza do koszenia trawy. Wybór odpowiedniego czasu koszenia trawnika ma wpływ na jego kondycję. Na co warto zwrócić uwagę przy koszeniu trawy dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Koszenie trawy

Kiedy kosić trawę? Rano czy wieczorem?

Ważna jest też pora koszenia. Zabieg koszenia ten należy wykonywać rano lub późnym popołudniem. Liście są wtedy jędrne, więc noże kosiarki tną je skuteczniej. Warto pamiętać o tym, że trawa nie powinna być mokra. Koszenie mokrej trawy spowoduje oblepienie trawy do noży i blokowanie kosiarki, a na powierzchni trawnika powstaną zbitki ściętej trawy.

O tym jak często kosić trawnik i czy musi być sucha pisaliśmy już wcześniej.

Nie należy kosić trawnika w porze, gdy słońce silnie operuje, ani w upalne dni. Wtedy liście traw są o wiele mniej sprężyste i trudniej jest je równo przeciąć. Ponadto miejsce cięcia zostaje przypalone mocnym słońcem i żółknie. Jesienią kosimy tak długo, jak trawa rośnie – zazwyczaj ostatnie koszenie wykonuje się w połowie października. Jednak przy zmieniającym się klimacie koszenie w listopadzie nie jest czymś nienormalnym.

Przygotowanie trawnika do zimy

Na zimę nie powinno się zostawiać źdźbeł długich (powyżej 8 cm) ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych trawnika. Jeżeli zaniedbamy koszenie przed zimą, wiosną część liści będzie pożółkłych, część martwych. W skrajnych przypadkach może się też zdarzyć, że trawnik opanowany zostanie przez pleśń śniegową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =